Czy klocki mogą być idealnym prezentem mikołajkowo - świątecznym dla dzieci?
Czy klocki mogą być idealnym prezentem mikołajkowo - świątecznym dla dzieci?
Święty Mikołaj, z pomocą rodziców i innych członków rodziny, wybiera się na zakupy. Co włoży do swojego worka? Na pewno nie zabraknie w nim klocków LEGO, Cobi i Playmobil, bo nic nie stymuluje rozwoju dzieci i nie daje takiej frajdy dorosłym, jak właśnie klocki. Wiemy już, dlaczego klocki wygrywają ze smartfonem! Klocki jako prezent na mikołajki lub pod choinkę? Zdecydowanie tak!
[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Święty Mikołaj, z pomocą rodziców i innych członków rodziny, wybiera się na zakupy. Co włoży do swojego worka? Na pewno nie zabraknie w nim klocków LEGO, Cobi i Playmobil, bo nic nie stymuluje rozwoju dzieci i nie daje takiej frajdy dorosłym, jak właśnie klocki. Wiemy już, dlaczego klocki wygrywają ze smartfonem!

Klocki jako prezent na mikołajki lub pod choinkę? Zdecydowanie tak!

Jest wiele argumentów przemawiających za tym, by w dobie mody na gadżety elektroniczne i nowe technologie obdarowywać dzieci (i nie tylko dzieci) tradycyjnymi klockami.

Dlaczego klocki zamiast smartfona? Można odwrócić to pytanie i zadać inne: a jakie korzyści przyniesie dziecku posiadanie smartfona? Stały kontakt z kolegami na dłuższą metę może być przytłaczający, potwierdzają to badania psychologów. Każdy potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie. Podobnie możliwość nieograniczonego surfowania po Internecie w pewnym momencie przyniesie nadmiar bodźców i sprawi, że dziecko będzie apatyczne, nerwowe lub zestresowane. Przy tym warto zauważyć, że o ile od smartfona można się uzależnić, to nikt jeszcze nie bije na alarm w związku z uzależnieniem od klocków. Nawet najzagorzalsi fani LEGO, Cobi i Playmobil nie mają problemu z odłożeniem ich i powrotem do swoich codziennych zajęć.

A co dobrego dla naszych dzieci mogą zrobić klocki?

W przypadku najmłodszych domowników będzie to trening małej motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Nieco starsze dzieci nauczą się cierpliwości i precyzji. Kolejnym stadium wtajemniczenia jest ustalanie celów i konkretne dążenie do nich. Natomiast uczniowie, którzy nie stronią od klocków, mają lepsze wyniki w nauce przedmiotów ścisłych, trenują logikę, myślenie przestrzenne, kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Uczą się też podstaw automatyki i robotyki, zwłaszcza z LEGO Technic, zestawami, które znacząco różnią się od tego, z czym kojarzą się tradycyjne klocki.

Konstruktorzy LEO (i nie tylko LEGO) w każdym wieku odnoszą z zabawy klockami dodatkowe korzyści: znaczące obniżenie poziomu stresu, wyciszenie, odbodźcowanie. To zalety, o których nie powinno się zapominać, zwłaszcza że – jak alarmują psycholodzy – poziom stresu u dzieci i młodzieży stale wzrasta.

LEGO Technic – zestawy dla młodszych i starszych konstruktorów

LEGO Technic, jak zostało wspomniane wyżej, to nie do końca to, co mamy na myśli wizualizując sobie klocki LEGO. Próżno w tych zestawach szukać tradycyjnych prostokątnych klocków z wypustkami. Tu sposób łączenia opiera się na bardziej zaawansowanych metodach: krzyżaki, belki, koła zębate, dźwignie to w tych zestawach standard. Co za tym idzie, także składanie tych zestawów różni się od klockowej tradycji. Już nie z dołu do góry, ale od środka na zewnątrz – tylko tak można prawidłowo złożyć modele LEGO Technic.To znakomita lekcja wyobraźni przestrzennej i kreatywności. Do zadania można podejść na więcej niż jeden sposób, ważne, by osiągnąć zamierzony cel.

Zestawy LEGO Technic to wiernie odwzorowane pojazdy i maszyny, składając je, otrzymujemy miniaturowe samochody, łaziki marsjańskie, samoloty itp. Każdorazowo zachwyca dbałość o szczegóły – zachowano proporcje, detale wykończenia, wiernie odtworzono tablice rozdzielcze, kabiny kierowców, elementy silników, przekładni, nadwozia i podwozia. Zadbano też o zachowanie oryginalnej kolorystyki.

Idealny prezent dla chłopaka? Lamborghini albo Mercedes Benz z klocków!

Mężczyźni, niezależnie od wieku, kochają samochody. Już kilkulatek będzie chętnie się bawił popularnym resorakiem, tym bardziej chętnie złoży samodzielnie samochód z dostępnych elementów. A wyzwanie jest naprawdę poważne, bo w obu proponowanych zestawach znajduje się tych elementów aż kilka tysięcy! Co to oznacza? Ogrom pracy, ale i ogrom satysfakcji. A przy składaniu zestawów klocków liczy się nie tylko efekt. Wielu konstruktorów LEGO, Cobi i Plamobil podkreśla, że dużo ważniejszy jest sam proces budowania.

Mercedes Benz z klocków LEGO to zestaw dla nastolatków, z kolei Lamborghini w zamyśle producentów jest zabawką dla dorosłych – 18+. Jednak sztywne trzymanie się tych ram nie do końca ma sens. Oznaczenie wiekowe jest informacją dotyczącą stopnia trudności i warto się nią sugerować, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by student automatyki albo polonistyki złożył Mercedesa Benz a licealista, a może nawet uczeń starszych klas szkoły podstawowej, Lamborghini. Jeśli obaj będą mieli frajdę, to czemu nie?

Mercedes Benz z klocków, podobnie jak oryginał, zawiera wiele elementów ruchomych. Można na przykład sterować ruchomym ramieniem żurawia, wysuwać podpory, odchylać kabinę kierowcy, która skrywa sześciocylindrowy silnik no i Mercedes Benz wbudowany napęd, który sprawia, że samochód „sam” jeździ. Tym samym Mercedes Benz po złożeniu staje się pełnoprawną zabawką nie tylko dla starszych, ale i dla młodszych. To kolejny dowód na to, że LEGO łączy pokolenia – dużo starszy brat może samodzielnie złożyć skomplikowany model dla młodszego. 

Lamborghini to z kolei to bardzo wiernie odwzorowany model Sián FKP 37, zadbano nawet o takie detale jak złocone zdobienia kół. Zachowano oryginalny kształt, elementy wyposażenia, hamulce tarczowe, układ kierowniczy, tablicę rozdzielczą, tylne i przednie zawieszenie, kolorystykę. Po złożeniu staje się miniaturowym modelem kultowego samochodu i może z dumą zdobić kolekcję budowli LEGO Technic.

Składanie takich modeli aut wymaga cierpliwości i uwagi. Raczej trudno liczyć na to, że cel uda się osiągnąć w jeden dzień. Na no potrzeba średnio kilkanaście godzin, ale dobrze jest dawkować sobie frajdę. Dzięki temu przyjemność rozciąga się na kilka dni, czasem nawet na tydzień.

Rodzinna zabawa LEGO? Tylko z LEGO Architecture  

LEGO Architecture to propozycja dla miłośników słynnych budowli na całym świecie. Kolekcja jest młoda i liczy w tej chwili kilkanaście modeli, ale wszystko wskazuje na to, że będzie się rozrastać. Wśród najsłynniejszych budynków świata przełożonych na zestawy Lego znajdziemy między innymi: Empire State Building, Trafalgar Square, paryską Wieżę Eiffla i jej najbliższą okolicę, londyński Big Bean z przyległościami i kilka innych architektonicznych perełek.

Tym, co na pewno wyróżnia zestawy LEGO Architecture, jest ich uniwersalna tematyka. To dobra propozycja dosłownie dla wszystkich – małych i dużych wielbicieli klocków, nie tylko LEGO. Idealny prezent świąteczny dla całej rodziny, w sam raz do składania w długie, grudniowe wieczory.

Żyjemy w bardzo rozpędzonych czasach, kontakt rodziców i dzieci bardzo na tym cierpi. Wspólne układanie klocków może być przyjemnością nie tylko dla młodszych, ale i dla starszych. To sposób na cementowanie pokoleń, wspólną rozrywkę i wspólny relaks, przyjemność, z której wszyscy jednakowo czerpią pełnymi garściami. To też inspiracja do szukania większej liczby informacji na temat budowli i miejsca, w którym się znajduje, a może nawet do zaplanowania wakacyjnej wyprawy w dalekie rejony globu.

Jak wybrać idealny zestaw klocków LEGO, Cobi i Playmobil? 

Liczba dostępnych w naszym sklepie czasnaklocki.pl zestawów LEGO, Cobi i Playmobile może przyprawić o zawrót głowy. Zadbaliśmy o to, by każdy znalazł idealny prezent dla siebie i swoich bliskich. Jak jednak go wybrać? 

Gdy wybieramy dla siebie, sprawa właściwie jest prosta. Wiemy, co lubimy, co nam się podoba, na co mamy ochotę. Wybierając dla kogoś z rodziny lub znajomych, warto kierować się przede wszystkim kryterium wiekowym. Siedmiolatek raczej nie złoży sam skomplikowanego zestawu LEGO Technic, ale Lego Junior może być dla niego zbyt proste. Tu dobrze sprawdzą się zestawy tematyczne, np. Lego Star Wars lub zestawy Cobi. 

Warto też zwrócić uwagę na płeć odbiorcy prezentu. Chociaż tutaj gusta mogą być płynne, to jest większa szansa, że z modelu samochodu bardziej ucieszy się mniejszy lub większy chłopiec, niż dziewczynka. Ideałem jest sytuacja, w której znamy zainteresowania odbiorcy prezentu. Wtedy pozostaje już tylko wybranie konkretnego zestawu klocków. 

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (1)
22 listopada 2020
 
 
Dziękuję za ten wpis! W tym roku Mikołaj zapakuje klocki w prezentowe torby. :-)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl