Czy zabawa klockami pozwoli osiągnąć lepsze wyniki w nauce dziecka?
Czy zabawa klockami pozwoli osiągnąć lepsze wyniki w nauce dziecka?
Nie ulega wątpliwości, że zabawa klockami ma korzystny wpływ na rozwój dziecka. Pozwala rozwijać wyobraźnię, kreatywne myślenie, podstawowe zdolności manualne, a także ćwiczyć koordynację oko-ręka. No dobrze, ale czy klocki LEGO, Cobi i Playmobil mogą faktycznie wpłynąć na wyniki naszego dziecka w szkole. W tym artykule postaramy się udowodnić, że tak! Wskażemy również konkretne przykłady korzystnego wpływu klocków na naukę.

[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Nauka przez zabawę – dlaczego jest tak efektywna?

To akurat bardzo proste. Nasz mózg najlepiej przyswaja informacje interesujące. Jeśli zatem czytamy wielostronicowy podręcznik napisany fachowym językiem, nasz mózg już po kilkudziesięciu minutach nie radzi sobie z natłokiem informacji i zaczyna „odpływać” do przyjemniejszych myśli. Taka nauka jest mało efektywna. Ale jeśli te same informacje będą dostępne w formie przystępnego materiału wideo lub prezentacji, wówczas, zapamiętywanie informacji jest łatwiejsze. Nauka przez zabawę jest szczególnie efektywna, ponieważ dla dziecka jest to przyjemność. A że czynność ta angażuje mózg, tym lepiej! Nieprzypadkowo tak wiele przedszkoli i szkół zaopatruje się w rozbudowane zestawy klocków. To nie tylko zabawka, ale również wartościowe narzędzie dydaktyczne.

Klocki w procesie nauki języków

Współczesne dzieci już od najmłodszych lat uczą się władania dwoma językami. Poza ojczystym językiem dochodzi język angielski, który jest uznawany za język międzynarodowy. Jak się okazuje, klocki mogą zaoferować liczne zabawy językowe, które pozwolą rozwijać słownictwo. Znajdziemy tu przecież modele zwierząt, budynków, pojazdów, a także liczne akcesoria w postaci klocków imitujących jedzenie, narzędzia i wiele innych przedmiotów. W trakcie zabawy można zatem uczyć dziecko różnych słów zarówno w języku ojczystym, jak również w języku obcym.

Klocki jako pomoc w nauce matematyki

Zabawa klockami może dać korzystne efekty także przy nauce matematyki. Weźmy chociażby duże zestawy LEGO czy Playmobil, w których dziecko może zbudować sklep z szeroką ofertą produktów. Poprośmy, aby dziecko wyceniło każdy z produktów w swoim sklepie. Zaopatrzmy się również w papierowe banknoty Zabawa w sklep to świetny sposób na naukę dodawania i odejmowania, a z czasem także mnożenia i dzielenia. Dzieci, które szybciej zaczną zabawę w rachunki mają realne szanse na zanotowanie lepszych wyników w pierwszych latach nauczania.

Klocki mogą zainteresować przedmiotami szkolnymi

Z pomocą klocków możemy od najmłodszych lat inspirować dziecko do poznawania otaczającego świata. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi przyroda. Mamy bowiem wiele zestawów tematycznych, z którymi można odwzorować dzikie zwierzęta oraz liczne lokacje. Klocki mogą zainteresować także historią. W tej kwestii warto wskazać chociażby klocki Cobi, w których znajdziemy wiele modeli historycznych pojazdów z różnych epok. Z kolei w Playmobil mamy realistyczne figurki żołnierzy. Być może, z pomocą klocków Twoje dziecko zacznie bardziej interesować się geografią, historią czy biologią, a w przyszłości te zainteresowania zaprocentują lepszymi ocenami.

Czy klocki mogą ugruntować kierunek nauki?

Taki efekt starają się uzyskać nowoczesne zestawy LEGO z naciskiem na Technic, Architecture czy Mindstorms. Kolekcja LEOG Technic składa się z zaawansowanych klocków konstrukcyjnych, z pomocą których można tworzyć konstrukcje z elementami ruchomymi, np. niezwykle realistyczny model koparki. W serii LEGO Architecture dostępne są realistyczne modele budynków, dzięki czemu, dzieci w różnym wieku mogą wcielić się w rolę architekta. Z kolei LEGO Mindstorms to zestawy pozwalające zbudować i zaprogramować własnego robota! Zawód programisty jest obecnie niezwykle intratny i ten trend na pewno nie zmieni się w nadchodzących latach. Być może jest to idealny czas na klocki, które pozwolą poznawać podstawy tego zawodu?

Zabawa z rówieśnikami w praca w grupie

Duże zestawy klocków umożliwiają zabawę w gronie rówieśników. W szkole duży nacisk kładzie się na współpracę oraz projekty realizowane w grupach. Dzieci, które od najmłodszych lat brały udział w kreatywnych zabawach w szerszym gronie odznaczają się lepiej rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi, nie boją się przedstawiać własnych pomysłów, a także lepiej radzą sobie z planowaniem i delegowaniem obowiązków. W związku z tym, jest to kolejny aspekt zabawy klockami, który może zaprocentować w przyszłości.

W jaki sposób zabawa klockami może wesprzeć naukę w szkole?

Na podstawie powyższych przykładów najlepiej widać dobroczynny wpływ klocków na naukę. W trakcie zabawy możemy uczyć dzieci podstawowych umiejętności, które będą procentować w pierwszych latach nauki. Co więcej, dziecko może zainteresować się konkretną grupą przedmiotów, a jak wiemy, nauka interesujących rzeczy jest znacznie efektywniejsza. Ponadto, zabawa klockami może wpływać na koncentrację, umiejętności planowania, działanie zgodnie z instrukcją, a także rozwijać kreatywne myślenie. To kolejne cechy, które na pewno zaowocują lepszymi wynikami w szkole.

 

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium