Dlaczego święty Mikołaj zawsze ma klocki w swoim prezentowym worku?
Dlaczego święty Mikołaj zawsze ma klocki w swoim prezentowym worku?
Dlaczego święty Mikołaj zawsze ma klocki w swoim prezentowym worku? Tradycja wręczania sobie prezentów lub pozostawiania ich pod choinką ma kilkaset lat, ale wizerunek grubawego świętego w czerwonym stroju ma niewiele ponad dziewięćdziesiąt. Niewiele mniej ma tradycja obdarowywania się na Gwiazdkę klockami LEGO. Sprawdziliśmy, w czym tkwi fenomen tego prezentu.
[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

LEGO Technic to idealne prezenty dla konstruktorów – tych młodych i starszych

LEGO Technic – czy to jeszcze klocki LEGO? Pytanie nie jest pozbawione podstaw, bo poszczególnym elementom LEGO Technic daleko do pierwowzoru prostokątnego klocka z wypustkami na górze i otworami na dole. W ten sposób łączy się mniej zaawansowane zestawy LEGO. W LEGO Technic natomiast zastosowano inne – dużo bardziej zaawansowane – rozwiązania. To wszelkie osie, krzyżaki, patyczki, łączniki, trzpienie, bele, zębatki i zaciski. Niektóre zestawy LEGO Technic mają wbudowane silniczki i są zasilane bateryjnie. Dzięki temu można nimi sterować, także zdalnie.

LEGO Technic całkiem słusznie kojarzy się z męską częścią wielbicieli duńskich klocków. To zestawy, z których można zbudować realistyczne repliki pojazdów, robotów i różnego rodzaju maszyn, także kosmicznych. Wykorzystanie elementów robotyki i pneumatyki pozwoliło wprowadzić modele na wyższy poziom zaawansowania. Dzięki temu nadają się nie tylko dla młodych fanów LEGO, ale też tych całkiem dorosłych.

Smaczku dodaje fakt, iż składanie modeli z serii LEGO Technic w niczym nie przypomina tego, do czego zdążyli się przyzwyczaić mali konstruktorzy LEGO, czyli budowania od dołu do góry. Tu trzeba wspiąć się na wyżyny kreatywności i myśleć wielotorowo, budując niejako od środka na zewnątrz, rozkładając pracę na wiele etapów. Jednym słowem – trzeba wykazać się zmysłem konstrukcyjnym.

Czy LEGO Technic będzie dobrym prezentem gwiazdkowym? Niewątpliwie tak. Po pierwsze to zabawka, która łączy, zamiast dzielić, po drugie złożenie wiernej repliki istniejącego w rzeczywistości pojazdu daje niesamowitą satysfakcję (tu można celować w zainteresowania tematyczne obdarowywanego), i w końcu po trzecie – LEGO to pasja, którą warto rozwijać u młodszych i podtrzymywać u starszych legomaniaków.

Samochody i pojazdy klockowe dla chłopców: Lamborghini czy Mercedes Benz – który będzie lepszy na początek?

Na początek, bo w ostatecznym rozrachunku w domu na pewno pojawią się oba modele, a obok nich kilka kolejnych. Składanie pojazdów z klocków LEGO jest jak nałóg, przy czym trzeba od razu zaznaczyć, że to nałóg bardzo szlachetny.

Wybierając między Mercedesem i Lamborghini, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na liczbę klocków i wielkość detali, ale też na wiek chłopca, którego chcemy obdarować. Przy czym określenie „chłopiec” jest tu niejako umowne, bo producent sugeruje, iż model Lamborghini adresowany jest do grupy wiekowej 18+. Zapewne i szesnastolatek da sobie z nim radę, ale jeśli w domu mieszka młodszy legomaniak, to warto zacząć od Mercedesa Benz. Złożenie go będzie swego rodzaju poligonem doświadczalnym i wstępem do budowania bardziej skomplikowanych modeli.

Mercedes Benz z klocków LEGO to coś więcej niż nieruchomy model samochodu. Można nim manipulować na wiele sposobów, co na pewno zachwyci obdarowanego konstruktora. Wysuwane podpory, ruchome ramię żurawia, wbudowany napęd Lego Power Function i pompa pneumatyczna, która steruje między innymi podporami i wywrotką to niekwestionowane zalety tego zestawu. A to przecież nie wszystko, bo nie można nie zwrócić uwagi na wierne odwzorowanie szczegółów łącznie z zachowaniem skali. Zbudowanie modelu Mercedesa Benz z klocków LEGO może być pierwszą lekcją dotyczącą pracy silnika o sześciu cylindrach i ruchomych tłokach. Można się do niego łatwo dostać, bo kabina kierowcy daje się odchylać.

Lamborghini z klocków LEGO to… Lamborghini w tej klasie zabawek. Precyzja, z jaką oddano wszystkie szczegóły tego legendarnego auta, wręcz onieśmiela. To doskonała replika Sián FKP 37, nawet zawodowiec nie będzie miał się do czego przyczepić. Niewątpliwie Lamborghini z klocków LEGO to zabawka dla koneserów, przy czym słowo „zabawka” jest tu nieco nie na miejscu. Bo czy można zestaw, który dokładnie odzwierciedla tablicę rozdzielczą, przednie i tylne zawieszenie, skrzynię biegów, układ kierowniczy, hamulce tarczowe i silnik nazwać zabawką? To się zdecydowanie nie godzi!

Gotowy model ma aż 60 cm długości, zachwyca smukłą linią i przyciąga wzrok. Ma prawo stanąć nie tylko na półce w pokoju nastolatka, ale nawet w gabinecie prezesa dużej korporacji.

Budowanie z klocków LEGO postrzegane jest w ostatnim czasie jako sposób na odstresowanie się, oderwanie myśli od problemów. Wymaga skupienia i koncentracji na określonej czynności i jest lepszym antydepresantem niż godzina na siłowni. Stąd po klocki LEGO coraz częściej sięgają pracownicy wyższego szczebla kadry zarządzającej. To już nie zabawka, to styl życia.

Klocki Cobi z żołnierzykami - Twoje dzieci lubią zabawy militarne?

Powiedzmy to na wstępie: zabawy militarne nie są niczym złym. Zresztą dzieciaki mają z nimi do czynienia w komputerach, smartfonach i grach konsolowych. Nie ma więc sensu demonizowanie zestawów militarnych z klocków. Wbrew pozorom nie są źródłem przemocy ani inspiracją do zachowań agresywnych. Wręcz odwrotnie. Trudno o bardziej pokojową zabawkę niż właśnie klocki. To one uspokajają, wyciszają, wymuszają skupienie i relaksują.

Zestawy militarne Cobi to wierne repliki pojazdów, które były używane w trakcie wojny w Wietnamie. Ten dwudziestoletni konflikt militarny to na szczęście tylko historia, ale historia, której dzieci mogą nauczyć się na żywo. Z pewnością więcej pożytku przyniesie im własnoręczne złożenie helikoptera, czołgu czy innego pojazdu pancernego niż przeczytanie o tym w podręczniku.

Ponadto nie można zapomnieć, że klocki w rękach dzieci rozwijają sprawność manualną i małą motorykę, uczą podstaw techniki, trenują koordynację oko-ręka i pamięć wzrokową.

Zestawy militarne od Cobi to propozycja adresowana do całej rodziny. Nic nie cementuje pokoleń tak bardzo, jak wspólne przyjemne spędzanie czasu. I chociaż tematyka sugeruje, iż adresatem zabawki są mali chłopcy i dorośli mężczyźni, to w praktyce często okazuje się, że dziewczynki i dorosłe kobiety mają ze złożenia czołgu większą frajdę.

Znajdź idealnego bohatera dla swoich dzieci: SpiderMan, Batman, Star Wars, Harry Potter

Zestawy LEGO dla dzieci często odwołują się do znanych kinowych hitów. Tak było w przypadku serii o Harrym Potterze, SpiderManie, Batmanie, serii Star Wars czy Krainie Lodu. Za każdym razem pojawienie się zestawów LEGO go nawiązujących do pełnoekranowych ekranizacji wywoływało dreszcz zachwytu i podniecenia u fanów kinematografii.

Jeśli dziecko polubiło konkretnego bohatera, to dobrze jest to zainteresowanie podtrzymać, kupując mu zestaw LEGO z tymże bohaterem właśnie. SpiderMan i Batman to dwaj bohaterowie ratujący świat z wszelakich opresji. Bohaterowie serii Star Wars przeniosą dziecko w świat nieistniejących galaktyk i walki dobra ze złem, Harry Potter do świata magii, a Elsa do urokliwej i mimo wszystko ciepłej krainy lodu.

W każdym przypadku największą frajdą dla dziecka jest możliwość samodzielnego stworzenia scenariusza zabawy. Bohaterowie, którzy wyszli poza ramy filmu, nierzadko dostają nowe role, a znane ekranizacje dostają całkiem nowe zakończenia.

Dlaczego warto? Zestawy LEGO dla najmłodszych to jeden z lepszych treningów kreatywności, jaki można sobie wymarzyć. Tu inspiracją są zarówno klocki i figurki LEGO, jak i historia opowiedziana w filmie 

Klocki LEGO dla najmłodszych to też dobra alternatywa dla wielogodzinnego wpatrywania się w monitor komputera lub ekran smartfona i choćby z tego powodu warto podarować je dziecku. Dodatkowym atutem niech będzie trening cierpliwości, skupienia, dążenia do osiągnięcia celu, manipulowania małymi przedmiotami i koordynacji wzrokowo-ruchowej. A to zaledwie krótka lista zalet z posiadania klocków Lego, przy dłuższym używaniu można ich znaleźć o wiele więcej.

LEGO Architecture – konstrukcje znanych budowli idealne do rodzinnej zabawy z dziećmi 

Kolekcja LEGO Architecture jest stosunkowo młoda, bo liczy sobie zaledwie 11 lat. Szybko jednak zdobyła uznanie miłośników Lego na całym świecie oraz wielbicieli architektury na najwyższym poziomie. Bo tym w istocie jest LEGO Architecture. To zestawy do samodzielnego złożenia replik najbardziej znanych budynków. Nie brak tu amerykańskiej Statuy Wolności, Opery w Sydney oraz Burj Khalifa, najwyższego budynku na świecie znajdującego się w Dubaju.

LEGO Architecture to chyba najbardziej uniwersalna kolekcja ze wszystkich, jakie marka LEGO zaproponowała swoim klientom. To propozycja dla małych i dużych, dla początkujących i zaawansowanych. To w końcu najlepsza propozycja na rodzinne układanie LEGO. Chociaż teoretycznie adresowana jest do dzieci dwunastoletnich i starszych, w praktyce także młodsze dzieci powinny dać sobie radę z niewielką pomocą rodziców. Bo o to przecież chodzi w LEGO – żeby łączyć, nie dzielić, dawać wspólną radość i satysfakcję.

Nie da się przy tym pominąć wątku edukacyjnego, bo każdy zestaw LEGO Architecture przynosi ze sobą historię konkretnego miejsca. Być może to właśnie dzięki LEGO dzieci dowiedzą się o istnieniu Muru Chińskiego, Empire State Building czy najsłynniejszej na świecie siedziby prezydenckiej zwanej Białym Domem. Wspólna zabawa LEGO Architecture to nie tylko składanie klocków, ale też pytania, na które koniecznie trzeba udzielić odpowiedzi.

Dlaczego święty Mikołaj ma zawsze w swoim worku klocki LEGO?

No cóż, Mikołaj jest tradycjonalistą i zapewne dlatego stawia na analogowe prezenty. Już od kilkuset lat przynosi dzieciom zabawki i nawet gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych nie zdołał wiele zmienić w tym temacie.

Mikołaj po prostu wie, co jest dobre, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Lista zalet klocków LEGO jest chyba jeszcze dłuższa niż lista zestawów LEGO dostępnych w naszym sklepie czasnaklocki.pl, który zresztą Mikołaj regularnie odwiedza. Dość powiedzieć, że u dzieci, które bawią się LEGO, zaobserwowano lepsze wyniki w nauce przedmiotów ścisłych, a u dorosłych, którzy sięgają po nieco bardziej zaawansowane zestawy, większą odporność na stres. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (1)
22 listopada 2020
 
 
Całkowicie zgadzam się z tym wpisem. Moje dzieciaki uwielbiają zabawę klockami i interesują się tematyką wojenną, więc w tym roku św. Mikołaj przyniesie im zestawy Cobi.
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl