Dlaczego to właśnie klocki LEGO warto wybrać na Dzień Dziecka?
Dlaczego to właśnie klocki LEGO warto wybrać na Dzień Dziecka?
Dzień Dziecka to radość dla dzieci i dylemat dla rodziców. Co kupić na prezent? My wiemy – klocki LEGO będą najlepsze. Zobacz, jak wiele korzyści przynosi zabawa nimi. Dzień Dziecka – wielkie święto z małą historią

[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Współczesnym dzieciom trudno wyobrazić sobie kalendarz, w którym zabraknie Dnia Dziecka. Tymczasem święto to ma bardzo krótką historię, bo obchodzone jest zaledwie od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a ustanowiła je Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pierwotnym celem była poprawa warunków życia dzieci na całym świecie i promowanie idei jednoczenia się dzieci z różnych jego części. Dziś Dzień Dziecka kojarzy się przede wszystkim z prezentami i dobrą zabawą.

Dzień Dziecka – jakich prezentów oczekują dzieci

Wbrew pozorom dzieci nie są materialistami, szczególnie te najmłodsze. Owszem, oczekują namacalnych prezentów, ale nie patrzą na ich cenę. Bardziej liczy się atrakcyjny wygląd i moda. Maluchy lubią naśladować kolegów i koleżanki, więc w cenie są zabawki, które posiadają już inne dzieci.

Jeśli zapytamy przedszkolaka, co chciałby dostać na Dzień Dziecka, może odpowiedzieć: klocki, lalkę, samochodzik, grę. Raczej nie wymieni konkretnych modeli lub marek. Tylko niektóre dzieci w tym wieku potrafią powiedzieć, że chcą klocki LEGO, Playmobil lub Cobi. Inaczej jest w przypadku starszych dzieci, które potrafią wskazać konkretną serię, a czasem nawet konkretny model LEGO Technic, którego np. nie mają w kolekcji.

Warto też zauważyć, że im mniejsze dziecko, tym bardziej liczy się dla niego liczba prezentów. Młodsze dzieci ucieszą się z kilku małych zestawów klocków, bo będzie to oznaczało, że dostały dużo prezentów. Starsze dziecko postawi na jakość – jeden duży, skomplikowany, trudny do złożenia zestaw, będzie bardziej atrakcyjny niż kilka mniejszych. Dobrze jest mieć to na uwadze i nie ogłaszać składki na prezenty dla malucha, lepiej niech dostanie ich kilka. Natomiast w przypadku nastolatka taki składkowy prezent jak najbardziej ma sens.

Podaruj dziecku… siebie!

Żeby Dzień Dziecka był naprawdę udany, nie wystarczą prezenty w postaci zabawek lub klocków. Tu liczy się całokształt – dzień powinien być wyjątkowy, pod każdym względem inny niż wszystkie.

Na początek warto zaserwować dziecku takie śniadanie, jakie faktycznie sprawi mu przyjemność, nawet jeśli będą to czekoladowe ciasteczka. W ramach równowagi można zaproponować do nich sok.

Im młodsze dzieci, tym bardziej zależy im na spędzaniu czasu z rodzicami. Niestety współczesny model rodziny, w której oboje rodzice pracują, nierzadko do późna, nie daje rodzicom dużych możliwości manewru. Tym bardziej warto się postarać, by spędzić Dzień Dziecka wspólnie. Niekoniecznie siedząc razem w domu, a właściwie to koniecznie nie siedząc. Rodzinny piknik lub wycieczka to zdecydowanie lepszy pomysł. Ale uwaga! Dzieci chcą dostawać materialne prezenty i nie można ich zastąpić wycieczką. W pojęciu dziecka to dodatkowa atrakcja, ale nie prezent. Dopiero nastolatek jest w stanie docenić niematerialny podarunek.

Dzień Dziecka to okazja, by rodzice nieco cofnęli się w czasie. Całodzienna zabawa klockami? Jak najbardziej! Mogą to być klocki drewniane, edukacyjne lub ukochane przez dzieci LEGO. Kiedy jest dobry czas na klocki? Właściwie zawsze.

Dzień Dziecka z klockami LEGO – zabawa na całego!

Można oczywiście zapytać, dlaczego klocki, a nie smartfon, szczególnie dla starszego dziecka. Odpowiedź jest prosta – smartfon pogłębia izolację społeczną, podczas gdy klocki uczą nawiązywania relacji, przyjaźni, współpracy już od najmłodszych lat. Teoretycznie smartfon jest narzędziem służącym do kontaktu na różne sposoby, jednak praktyka pokazuje, że im dłużej dziecko z niego korzysta, tym bardziej jest rozdrażnione.

Odwrotnie jest w przypadku klocków. Zabawa z nimi to niekłamana radość widoczna na twarzy malucha, ale i starszego dziecka, nawet licealisty. Bo klocki, zwłaszcza LEGO, to magia, która trwa od lat. Mają w sobie niezwykłą moc i siłę przyciągania, pozwalają na nieskrępowane wyrażanie emocji, radości, gdy uda się przejść przez trudny etap budowy. W końcu pozwalają na dzielenie się, zaproszenie do wspólnej zabawy, tworzenie zespołów, wspólne planowanie i osiąganie celów.

Dzień Dziecka z klockami LEGO na pewno będzie zapamiętany jako jedna z lepszych niespodzianek, szczególnie gdy do zabawy dołączą rodzice. Mało kto z dorosłych nie bawił się w dzieciństwie klockami LEGO lub drewnianymi. I na pewno nie znajdzie się nikt, kto by powiedział, że to nudne. To dość ciekawe zjawisko – telefon może nudzić, podobnie książka, gra, układanka, ale klocki nie nudzą się nigdy. Mama powiedziała, że to już czas na klocki? Miała rację!

Zalety zabawy klockami LEGO 

Czy zabawka musi mieć zalety? Nie musi, ale może, a im więcej ich ma, tym lepiej. Tak właśnie jest w przypadku klocków LEGO. Zabawa nimi to nie tylko przyjemność, sposób na zagospodarowanie czasu, ale też prawdziwy mix korzyści, często przez dziecko i rodziców niezauważanych. Mało kto zastanawia się nad tym, czy klocki LEGO to edukacyjne klocki. A prawda jest taka, że mogą sporo nauczyć nasze dzieci. 

Nauka kolorów – to pierwsza edukacyjna zaleta klocków LEGO. Zestawy LEGO Duplo produkowane są w mocnych, wyrazistych, łatwych do rozpoznania i nazwania kolorach. Oczywiście nie ma potrzeby zadawania pytań typu: „Jaki to kolor?” Nawet małe dzieci nie lubią czuć się egzaminowane. Wystarczy regularnie prosić o podanie żółtego, czerwonego czy niebieskiego klocka. Nauka przez zabawę jest najlepsza.

Porównywanie mniejszy – większy. Różne rozmiary klocków uczą dzieci, że nie wszystko ma ten sam rozmiar. Kolejna wiedza, która wchodzi do głowy przez zabawę.

Mała motoryka – czyli sprawność dłoni i palców, bardzo ważna w okresie rozwoju przedszkolaka. Zazwyczaj trenuje się ją, proponując dziecku rysowanie, wycinanie, wyklejanie lub lepienie, np. z plasteliny. Jednak nie wszystkie dzieci to lubią i o ile w przedszkolu robią, bo muszą, to w domu szukają sposobu na wykręcenie się od takich zajęć. Tu doskonale sprawdzą się klocki LEGO, które zmuszą do manipulowania niedużymi elementami. Dzięki klockom trening małej motoryki może trwać nawet godzinę lub dłużej. W przyszłości zaowocuje to np. prawidłowym trzymaniem długopisu lub kredki i mniejszymi problemami z pracami manualnymi.

Koncentracja – szybkie tempo życia już od najmłodszych lat sprawia, że dzieci, zarówno młodsze, jak i starsze, mają problemy z koncentracją. Klocki są doskonałym antidotum na tę przypadłość. Budowanie z klocków zmusza do skoncentrowania się na określonym zadaniu, patrzeniu w jedno miejsce, uważności. Tu nie da się bawić i jednocześnie oglądać telewizji czy używać smartfona.

Cierpliwość – cecha połączona z poprzednią. Dzieci są dziś mało cierpliwe, chcą osiągać sukces szybko. Zabawa klockami pozwala im wizualnie śledzić postępy i cierpliwie dążyć do końca pracy. Nagrodą jest skończona budowla z klocków.

Zorientowanie na cel i wyznaczanie celów – zbudowanie określonej rzeczy to konkret, który dziecko łatwo jest w stanie zrozumieć. To też cel relatywnie łatwy do osiągnięcia i całkowicie w zasięgu dziecka. Można to porównać do rysowania lub malowania, ale na pewno nie do używania telefonu, w którym nie da się osiągnąć końca. Na ogół każda gra ma ciąg dalszy, każdy obejrzany filmik kończy się propozycją obejrzenia kilku innych. Dla młodego człowieka taki brak granic jest frustrujący, chociaż może nie zdawać sobie z tego sprawy. Klocki dając konkretne zadanie, dają też poczucie bezpieczeństwa.

Wyobraźnia przestrzenna i kreatywność – nie da się przecenić jednej i drugiej umiejętności. Książki, telewizja czy telefon oferują jedynie dwuwymiarowość i chociaż książki pobudzają wyobraźnię, to do treningu wyobraźni przestrzennej zdecydowanie lepiej nadają się klocki. A kreatywność? Wszak z klocków można zbudować wszystko, co stworzymy w myślach, wystarczy sięgnąć poza granice własnej wyobraźni. Jeśli odwiedzamy sklep z klockami, warto przychylnym okiem zerknąć na zestawy LEGO Classic.

Relaks i wyciszenie – nauka jednego i drugiego nie jest łatwa, gdy zewsząd pojawiają się nowe bodźce. A ponieważ, jak zostało powiedziane wyżej, klocki wymagają cierpliwości i koncentracji, jednocześnie uczą swoistego wyizolowania umysłu, relaksu. Ta cecha klocków sprawia, że sięgają po nie nie tylko dzieci, ale i dorośli. Coraz częściej osoby zestresowane, poddawane ciągłej presji, szukają zapomnienia właśnie w skomplikowanych budowlach z klocków LEGO Architecture.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium