Impreza urodzinowa w tematyce klocków LEGO
Impreza urodzinowa w tematyce klocków LEGO
Chcesz urządzić wyjątkowe urodziny swojego dziecka? Zobacz, dlaczego warto zrobić imprezę bazującą na zabawie klockami LEGO. Na pewno wszyscy będą zadowoleni! Planujesz urodziny z motywem przewodnim? Postaw na klocki LEGO!

[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Moda na urodziny tematyczne pojawiła się w Polsce kilka lat temu i bardzo szybko zyskała stale powiększające się grono zwolenników. Ma to swoje uzasadnienie: zorganizowana zabawa dla dużej grupy dzieci (a na urodziny rzadko zaprasza się mniej niż dziesięciu małych gości) jest gwarancją, że nikt nie będzie się nudził, każdy poczuje się tak samo ważny i potrzebny. Dzięki wcześniej przygotowanemu scenariuszowi można zaangażować w zabawę nawet te dzieci, które są z natury nieśmiałe i trudno odnajdują się w grupie.

Urodziny z motywem przewodnim to też gwarancja dla rodziców, że impreza nie wymknie się spod kontroli, zwłaszcza jeśli uda im się znaleźć złoty środek, czyli taki pomysł na imprezę, któremu przyklasną wszystkie dzieci bez wyjątku. Na pewno świetnym przykładem będzie wspólna zabawa klockami LEGO. Dlaczego? Bo wspólne tworzenie budowli z klocków ma szereg korzyści:

– integracja – dzieci muszą się porozumieć, żeby zgodnie się razem bawić. Nawet jeśli znają się z przedszkola lub szkoły, urodziny są okazją do popatrzenia na kolegów z zupełnie innej strony;

– nakierowanie na cel – żeby zabawa była udana, trzeba z góry ustalić, co dzieci muszą zbudować i jak podzielić zadaniami, żeby ten cel osiągnąć. Taka kooperacja jest szczególnie cenna w przypadku kilkulatków, które dopiero uczą się zachowań społecznych;

– wymiana doświadczeń – praktycznie każde dziecko miało wcześniej do czynienia z klockami, jednak czasem przyda się pomoc lub wskazówka drugiej osoby co i jak połączyć, co do czego pasuje itp. Dzieci uwielbiają być małymi doradcami i warto dać im szansę;

– Radość z udanej zabawy – nic nie jest lepszym balsamem na dusze rodziców niż wspólny śmiech małych gości. To znak, że wszyscy się dobrze bawią. 

Zalety zabawy klockami – LEGO, Playmobil i Cobi nie mają sobie równych!

Zabawa klockami niesie wiele zalet, nie tylko przy budowaniu grupowym, ale też indywidualnym. Edukacyjne klocki znajdziemy dziś niemal w każdym domu, odkąd nastała moda na edukację od kołyski. Jednak nie zapominajmy, że „zwykłe” klocki, na których nie ma literek, cyferek, owoców, zwierząt czy figur geometrycznych, także pełnią ważne funkcje edukacyjne. Wymieńmy kilka z nich:

– rozpoznawanie kolorów – wydaje się oczywiste, jednak na poziomie kilkulatków zdarzają się błędy,

– rozpoznawanie kształtów – podobnie jak z kolorami, małe dzieci mogą mieć problemy,

– porównywanie większy kontra mniejszy – rzecz niby oczywista, ale przecież kiedyś trzeba się tego nauczyć,

– nauka koncentracji – nie da się bawić klockami nieuważnie, żeby osiągnąć cel, trzeba się skupić,

– trening małej motoryki – czyli sprawności rączek i paluszków – bardzo ważny dla dalszej nauki rysowania i pisania.

– relaks – nic nie relaksuje bardziej niż zabawa klockami. No, może poza czytaniem książek, ale te dziedziny nie powinny ze sobą konkurować. Kluczem do sukcesu jest znalezienie czasu na jedno i drugie.

To tylko kilka korzyści, które płyną z zabawy klockami przez najmniejsze dzieci. Wśród tych, które poszły do szkoły łatwo wyróżnić dzieci bawiące się klockami: zdecydowanie lepiej radzą sobie z myśleniem przestrzennym i zadaniami wymagającymi kreatywności oraz logiki.

Klocki drewniane czy plastikowe – które będą lepsze?

Moda na bycie eko wywindowała klocki drewniane wysoko nad plastikowe. Jednak abstrahując od mody, warto się zastanowić, czy faktycznie plastikowe klocki to zło.

Przede wszystkim warto zauważyć, że zabawa klockami plastikowymi i drewnianymi wygląda zupełnie inaczej. Plastikowe klocki można ze sobą trwale łączyć i przenieść całą budowlę w inne miejsce. Zabawa drewnianymi klockami nie daje takich możliwości. Polega na dokładaniu kolejnych elementów do tych już ułożonych i przypomina bardziej właśnie trójwymiarowe układanie niż budowanie.

Drewniane klocki są zdecydowanie większe od plastikowych, więc zabawa nimi kończy się szybciej. Co nie znaczy, że nie warto takich klocków dzieciom kupować. Są doskonałe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, później przestają być atrakcyjne. Wynika to z faktu, iż starsze dzieci szukają mniejszych klocków wymagających większej precyzji przy budowaniu i gwarantujących większe możliwości tworzenia unikalnych budowli.

Czy drewniane klocki są bardziej ekologiczne? Teoretycznie drewno zawsze wygra z plastikiem, jednak w przypadku klocków nie jest to tak oczywiste. Plastikowe klocki nie niszczą się przy normalnym użytkowaniu i z powodzeniem mogą się nimi bawić kolejne pokolenia dzieci.

Ciekawostką jest, że pierwsze klocki LEGO były produkowane z drewna, ale to te plastikowe całkowicie zrewolucjonizowały spojrzenie na zabawę klockami. 

Dlaczego klocki LEGO wygrywają z grami mobilnymi?

Mogłoby się wydawać, że w dobie gadżetów elektronicznych, które zdominowały życie dorosłych i dzieci, klocki odejdą do lamusa. Tak się jednak nie stało. I to nie tylko dlatego, że mamy regularnie powtarzają, że to już „czas na klocki” i odciągają swoje pociechy od migoczących ekranów. Dość szybko wyszło na jaw, że gry mobilne nie mają tylu zalet, ile może zaoferować zabawa klockami, mają za to kilka wad. Najważniejsze to negatywny wpływ na oczy i system nerwowy. Właśnie dlatego dzieci, które nie ukończyły trzech lat, w ogóle nie powinny mieć styczności z telewizorem, komputerem czy smartfonem. Natomiast jak najbardziej powinny mieć kontakt z klockami.

Jest jeszcze jeden aspekt, bardzo wyraźnie widoczny w przypadku starszych dzieci. Co prawda bardzo trudno odciągnąć je od nowych technologii, ale równie trudno zauważyć, by dłuższe korzystanie z niej było naprawdę przyjemne. W wielu przypadkach to po prostu uzależnienie. Przerwanie tego błędnego koła i zaproponowanie dziecku zabawy klockami początkowo może wywoływać niechęć, nawet złość. Jednak bardzo szybko dzieci (także te starsze) „przestawiają się” ze smartfona na klocki. Mniejsza liczba bodźców wyraźnie im służy, wspomaga koncentrację, wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie i kreatywność. Pozwala się zrelaksować i wyciszyć. Tych zalet nigdy nie będą miały gry na smartfona.

Z klocków LEGO się nie wyrasta

Impreza urodzinowa z klockami LEGO, Playmobil lub Cobi to propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, a nawet tych, które właśnie wchodzą w dorosłość. Oczywiście rodzaj liczba i jakość klocków powinny być dostosowane do wieku i liczby uczestników zabawy.

O ile maluchy zadowolą się kilkoma zestawami kloców w stosunkowo dużych rozmiarach (np. LEGO Duplo), to starszakom takie klocki frajdy nie sprawią. Dla nich lepsze będą zestawy LEGO Friends lub Playmobil. Chłopcy w starszym wieku na pewno chętnie zbudują coś z klocków Cobi, które oferują wiele zestawów o tematyce militarnej lub złożą pojazd z zestawu LEGO Technic. Dużym zainteresowaniem niezależnie od płci cieszą się zestawy LEGO Architecture adresowane do starszych budowniczych.

Nie ma górnej granicy wieku dla zabawy klockami. Coraz częściej sięgają po nie ludzie całkiem dorośli, którzy w składaniu małych elementów szukają sposobu na pozbycie się stresu i zrelaksowanie. Idąc tym tropem, można założyć, że impreza urodzinowa z klockami jako motywem przewodnim będzie dobra dla jubilata w każdym wieku. To dobry pomysł na przyjęcie niespodziankę z okazji okrągłych np. trzydziestych lub czterdziestych urodzin. Można śmiało założyć, że wszyscy będą się dobrze bawić.

Ciekawe propozycje zestawów na urodziny dla małych i dużych można znaleźć w naszym sklepie czasnaklocki.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl