Jak klocki pomagają w radzeniu sobie z niepowodzeniami?
Jak klocki pomagają w radzeniu sobie z niepowodzeniami?
Niepowodzenia są wpisane w życie każdego człowieka. Budują one charakter, pozwalają uczyć się na błędach, a także wyciągać wnioski aby stawać się lepszym w konkretnych dziedzinach. W okresie dziecięcym większość niepowodzeń wiąże się oczywiście z życiem szkolnym, rywalizacją w gronie rówieśników, ale również w sferze pierwszych zawodów „miłosnych”. Czy zabawa klockami może okazać się skutecznym sposobem na poradzenie sobie z niepowodzeniami?

W jaki sposób dziecko radzi sobie z niepowodzeniami?

Każdy człowiek dysponuje indywidualnymi mechanizmami reagowania na niepowodzenia. Jednak dopiero w okresie dojrzewania kształtują się strategie, które będą wiodące w przyszłości. Dziecko reaguje na niepowodzenia w sposób bardzo elastyczny. Może pojawić się wyparcie problemu lub bardziej dojrzała próba zrozumienia, co właściwie się stało. Dużą rolę mają tu rodzice, ponieważ to właśnie od nich w dużej mierze zależy, jaką strategię podejmie dziecko. Warto zachęcać do rozmowy o tym co się stało i szukać konstruktywnych wyjść z zaistniałej sytuacji. Warto także naprowadzać dziecko na wnioski, które pozwolą uniknąć podobnych błędów.

No dobrze, a jaka jest tutaj rola klocków? Niepowodzenia często rodzą stres i negatywne emocje, których trzeba się pozbyć. Klocki pozwalają dziecku przejść do świata, w którym to ono jest głównym kreatorem zdarzeń. Dziecko może wcielać się w role, a także opowiadać własne historie. Taka zabawa rozwija wyobraźnię, korzystnie wpływa na kreatywność, a co ważne, pozwala zredukować stres i zapomnieć o negatywnych emocjach.

Czy zabawa klockami pomaga w radzeniu sobie ze stresem?

Jak najbardziej tak. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które wykazały, że zabawa klockami czy puzzlami ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój funkcji poznawczych i pozwala zredukować stres. Dlatego też, producenci tacy jak LEGO mają w swoim portfolio coraz więcej kolekcji adresowanych do osób dorosłych. Skupiając się na czynności związanej z układaniem klocków możemy wyrzucić z głowy problemy oraz sytuacje, które są bezpośrednim powodem stresu. Taka zabawa wpływa również na wzmożoną produkcję hormonów szczęścia. Dlatego też, klocki mogą odgrywać bardzo istotną rolę w procesie radzenia sobie z niepowodzeniami przez dziecko.

Wspólna zabawa z dzieckiem klockami

Istotną skutecznego radzenia sobie z niepowodzeniami jest oczywiście zrozumienie sytuacji i powodów porażki, a także wyciągnięcie wniosków, które pozwolą na uniknięcie błędów w przyszłości. Tutaj ważną rolę pełnią rodzice, którzy powinni pomóc dziecku w przetworzeniu trudnej sytuacji. Czas na klocki to również czas na rozmowę. W trakcie kreatywnej zabawy, umysł dziecka jest bardziej plastyczny i otwarty na przyswajanie nowych informacji. W związku z tym, rodzice mogą poruszyć temat niepowodzenia oraz pomóc dziecku w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Zabawa klockami pobudza pomysłowość, dzięki czemu, łatwiej jest wyciągnąć owocne wnioski.

Jakie klocki pomogą w poradzeniu sobie z niepowodzeniami?

W tej kwestii kierujemy się ogólnymi wskazówkami przy wyborze klocków. Podstawową kwestią jest oczywiście wybór tematyki dostosowanej do zainteresowań dziecka. Klocki LEGO, Cobi i Playmobil oddają do dyspozycji młodych konstruktorów bardzo rozbudowany katalog zestawów, dzięki czemu, można bez większego problemu odnaleźć klocki, które sprostają oczekiwaniom dziecka. Warunkiem relaksującej i przyjemnej zabawy jest wybór zestawu, który zaoferuje wciągającą zabawę.

Wybierając zestaw klocków dla dziecka należy zwrócić uwagę także na wiek. To ważne zwłaszcza w przypadku nieco starszych dzieci, które chętniej sięgają po coraz to większe wyzwania. Wiek na pudełku informuje nas o tym, w jakim wieku powinno być dziecko, aby swobodnie poradziło sobie ze stopniem trudności danej konstrukcji. Szukamy klocków, które pomogą w radzeniu sobie z niepowodzeniami, a zatem, musi to być zestaw wymagający, ale jednocześnie, nie za trudny, aby dziecko mogło sobie samodzielnie poradzić ze wzniesieniem całej konstrukcji.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium