Jakie klocki wybrać na urodziny dla chłopca?
Jakie klocki wybrać na urodziny dla chłopca?
Klocki dla chłopca to jeden z bardziej trafionych prezentów. Nie wierzysz? Zobacz dlaczego!
[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Czy klocki to dobry prezent dla chłopca?

To pytanie w zasadzie można by wrzucić do puli pytań retorycznych, bo czy jest lepsza i bardziej uniwersalna zabawka, niż klocki? To one jednocześnie bawią i uczą. Można się nimi bawić samemu lub z kolegami. To klocki, jak żadne inne zabawki, integrują pokolenia.

Klocki są zabawką, która nie wymaga instrukcji obsługi. Każdy może się nimi bawić. Zabawa nie jest ukierunkowana na jeden konkretny cel, co stwarza ogromne pole dla dziecięcej wyobraźni. W końcu klocki to nie tylko budulec, to także towar na ciężarówce, asortyment w sklepie, tor przeszkód dla małych samochodzików. Sposobów na wykorzystanie klocków jest bardzo wiele i na pewno każdy chłopiec ucieszy się z takiego prezentu.

Kiedy kupić chłopcu pierwsze klocki

Specjaliści zgodnie uważają, że czas na klocki drewniane lub plastikowe przychodzi po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. W założeniu powinny to być klocki duże, których dziecko nie da rady włożyć do buzi. Dobrym przykładem są klocki LEGO Duplo. Można je kupić w wielu ciekawych zestawach. Pojedyncze klocki są na tyle duże, że dziecko bez problemu może nimi manipulować. Oczywiście roczniak nie zbuduje od razu skomplikowanej konstrukcji. Początki zabawy klockami przebiegają na ogół nieco inaczej, niż wyobrażają to sobie rodzice. Mali chłopcy lubią uderzać klockiem o klocek, bo ciekawi ich dźwięk, jaki mogą wydobyć w czasie takiej zabawy. Kolejnym etapem jest układanie klocków obok siebie. Dopiero później przychodzi pora na stawianie klocka na klocku, a potem łączenie ich w bardziej zaawansowane budowle.

To, że dziecko nie bawi się klockami tak, jak sobie to wyobrażamy, nie oznacza, że dajemy mu klocki za wcześnie. Chłopcy powinni przejść wszystkie etapy zabawy klockami, od tych prostych, do bardziej zaawansowanych.

Jakie klocki dla małego chłopca

LEGO Duplo to chyba najbardziej znane klocki dla małych dzieci. Jednak nie jest to jedyna oferta na rynku.

Odwiedzając sklep z klockami, warto rzucić przychylnym okiem na edukacyjne klocki drewniane. Drewno, jako materiał naturalny i ekologiczny, jest idealnym surowcem na zabawki. Przeżywa zresztą prawdziwy renesans. Dziś drewniane zabawki uważane są za luksusowe. Kontakt z surowym drewnem ma działanie terapeutyczne i choćby dlatego warto na takie zabawki stawiać.

Ponadto drewniane klocki znacznie różnią się od plastikowych, chociażby sposobami łączenia. Podczas gdy plastikowe klocki konstrukcyjne można trwale ze sobą połączyć, a gotową budowlę przenieść w inne miejsce, klocki drewniane służą do układania jeden na drugim. Wymaga to zupełnie innego podejścia do budowania i jest dla małych dzieci łatwiejsze. Wbrew pozorom do połączenia ze sobą plastikowych klocków trzeba mieć trochę siły. Z kolei przy drewnianych większą uwagę przykłada się do precyzji.

Jakie klocki dla przedszkolaka

To właśnie w wieku przedszkolnym dzieci najbardziej rozsmakowują się w klockach. To też ten moment, gdy dzieci uczą się identyfikować ze swoją płcią. I chociaż duży nacisk kładzie się ostatnio na unifikację zabawek, ograniczenie przypisywania z góry chłopcom samochodów a dziewczynkom lalek, to jednak tradycja jest głęboko zakorzeniona w naszej naturze i chyba nie ma sensu z nią walczyć.

Chłopców raczej nie ucieszy różowy zamek księżniczki. Za to na pewno chętnie pobawią się bohaterami dobranocki o enigmatycznym tytule „Super Wings”. Zestawy Super Wings oferuje marka Cobi i trzeba przyznać, że to jedne z chętniej kupowanych klocków dla chłopców wieku przedszkolnym.

Równie dużym powodzeniem cieszą się zestawy z serii LEGO Juniors. To klocki w rozmiarze pośrednim – już nie LEGO Duplo, ale jeszcze nie LEGO Frends, City czy Technics. Na te przyjdzie czas dużo później. LEGO Juniors są idealne do wprowadzenia przedszkolaka w świat dorosłych konstrukcji z klocków. Jednocześnie ich nieco większy rozmiar ułatwia manipulowanie klockami.

Nieco tańsze, ale niemniej dobre, są konstrukcyjne klocki marki Playmobil. Ich znakiem rozpoznawczym są obecne niemal w każdym zestawie kilkucentymetrowe figurki ludzików. Same klocki Playmobil wizualnie przypominają klocki LEGO, jednak nie są z nimi kompatybilne. Mimo sporego podobieństwa to jednak zupełnie inne klocki.

W wieku przedszkolnym zabawa klockami to przede wszystkim trening dla małej motoryki, nauka koncentrowania się na określonej czynności i pierwsza poważna nauka zachowań społecznych. Żadna zabawka nie nadaje się do wspólnej zabawy tak bardzo, jak właśnie klocki.

Klocki dla dziecka w wieku szkolnym

Siedmiolatek ma już doskonale opanowaną technikę chwytania i łączenia klocków. Palce są sprawne, koordynacja na linii ręka – oko dobrze rozwinięta, pora na zaawansowane zabawy klockami. Chłopcy w wieku szkolnym, bawiąc się klockami, trenują wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, precyzję i skupienie. Regularna zabawa klockami wpływa pozytywnie na naukę, szczególnie przedmiotów ścisłych. Choćby z tego względu nie powinno się rezygnować z obdarowywania siedmiolatków i starszych uczniów klockami.

Oferta klocków dla chłopców w wieku szkolnym jest wyjątkowo bogata. Prym wiedzie oczywiście LEGO ze swoimi seriami LEGO Creator, LEGO City, LEGO Technics, ale tuż za nimi ustawiają się w kolejce oryginalne zestawy klocków Cobi i Playmobil. Złożenie klocków w gotową konstrukcję może zająć nawet kilka godzin. Biorąc pod uwagę jak szybko i silnie dzieci uzależniają się od telefonów komórkowych i internetu, klocki to jeden z lepszych pomysłów na prezent dla chłopca, nie tylko w wieku wczesnoszkolnym, ale i późniejszym.

Czy jest górna granica wieku, w której można podarować klocki?

Zdecydowanie nie ma. Duże zestawy klocków to gratka nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Są doskonałym odzwierciedleniem zainteresowań, zwłaszcza LEGO Technics, które pozwala na budowanie miniaturowych samochodów, wahadłowców, czołgów, maszyn budowlanych itp. Istotna jest niebywała dbałość o szczegóły oraz… napęd elektryczny. LEGO Technics to nie tylko zestaw klocków, które można złożyć i postawić na półce, ale zabawka interaktywna. Złożenie jej to nie cel sam w sobie, ale środek do celu. To właśnie dlatego śmiało można powiedzieć, że LEGO rośnie razem ze swoimi użytkownikami.

W tej chwili to LEGO jest swego rodzaju fenomenem. To jedyne klocki, którymi bawią się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Trzeba jednak zauważyć, że historia LEGO jest znacznie dłuższa, tymi klockami bawi się kolejne pokolenie. Niewykluczone, że za kilkanaście lat podobnym zainteresowaniem dorosłych będą cieszyły się klocki Playmobil i Cobi.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (1)
22 listopada 2020
 
 
Ekstra! Mój syn jest w 3 klasie, więc na następne urodziny dostanie zestaw LEGO City. Dzięki za podpowiedź!
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl