Jakie klocki wybrać na urodziny dla dziewczynki?
Jakie klocki wybrać na urodziny dla dziewczynki?
Lalki dla dziewczynki, klocki dla chłopców? Zdecydowanie nie! Klocki to zabawka uniwersalna, nadaje się dla wszystkich dzieci. Zobacz dlaczego dziewczynki kochają klocki.
[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Dlaczego dziewczynki powinny bawić się klockami

Sklepy z zabawkami dosłownie uginają się od towarów. Na półkach znajdziemy różnorodne zabawki, począwszy od lalek, poprzez akcesoria do nich, gry, piłki, skakanki, domki dla lalek, aż do skomplikowanych zabawek multimedialnych. Czy w takiej sytuacji klocki mają jeszcze rację bytu?

Okazuje się, że wbrew pozorom tak. Zabawa klockami to nie tylko sposób na umilenie dziewczynce czasu, ale też na dbałość o jej prawidłowy rozwój. To właśnie klocki są niezastąpione przy nauce chwytania i układania przedmiotów. Już w wieku przedszkolnym wyraźnie widać, że dzieci, które dużo bawią się klockami, lepiej radzą sobie z zajęciami manualnymi – rysowaniem, wycinaniem, klejeniem. To efekt rozwinięcia małej motoryki, ale też nauki skupiania się i koncentracji na celu. Takie efekty daje właśnie zabawa klockami od najmłodszych lat.

W tej sytuacji pytanie: „Dlaczego dziewczynki powinny bawić się klockami?” wydaje się bezprzedmiotowe. Natomiast warto zastanowić się, jakie klocki podarować dziewczynce na urodziny i kiedy jest najlepszy czas na klocki.

Czy klocki dla dziewczynki muszą być różowe?

Różowy jest kolorem dziewczynek – tak głosi tradycja. A czy dziewczynki się z nią zgadzają? Wbrew pozorom nie tak do końca.

Małe dzieci, mniej więcej do drugiego roku życia, potrzebują zabawek, które przyciągają wzrok. Tu dobrze sprawdzają się mocne, zdecydowane i kontrastowe kolory. Właśnie dlatego tak mało jest dziecięcych zabawek w odcieniach pasteli, to się po prostu nie sprawdza. W tym okresie lepiej postawić na klocki w podstawowych kolorach czerwieni, zieleni, żółci i granatu. Tu nawet błękit jest zbyt jasny.

Fascynacja różowym kolorem jest naturalnym etapem w życiu niemal każdej dziewczynki. Pojawia się w różnym wieku, ale za średnią możemy przyjąć 5 lat. Pięciolatki lubią się ubierać na różowo i bawić różowymi zabawkami. Ten etap trwa około trzech lat i wtedy faktycznie – różowe klocki będą przyjęte z radością. Jednak nie powinniśmy się skupiać jedynie na różu, bo na dłuższą metę może to być męczące. To moment, w którym do palety kolorów zabawek warto wprowadzić pastele. Subtelne barwy dobrze zaspokoją dziewczęcą potrzebę otaczania się delikatnymi przedmiotami.

Klocki na urodziny dla dziewczynki – nie tylko domki i zamki

Czym bawią się dziewczynki? Pierwsze skojarzenie to oczywiście lalki. Jeśli pójdziemy krok dalej, znajdziemy domki dla lalek i zamki dla księżniczek. I właśnie tym tropem idziemy najczęściej, wybierając klocki na urodziny dla dziewczynki. To nie są złe wybory, ale niejedyne, na jakie możemy się zdecydować. Równie dobrze można podarować dziewczynce zestaw klocków do zbudowania rakiety lub placu zabaw dla dzieci albo dla zwierząt. I nie będzie to wtłaczanie na siłę dziewczynki do świata chłopców, nie musimy się tego obawiać.

Gotowe zestawy klocków są dość wyraźnie podzielone na kategorie tematyczne. Nierzadko w sklepach są osobne półki z zabawkami dla chłopców i dziewczynek. Jeśli jednak wiemy, że dziewczynka, dla której wybieramy prezent, lubi bawić się samochodami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić jej np. garaż z klocków albo tor wyścigowy.

Klocki dla dziewczynki w wieku przedszkolnym

Dziewczynki w wieku przedszkolnym chętnie bawią się klockami, które można określić jako pośrednie. Gdybyśmy chcieli odwołać się do przykładu najbardziej znanej marki, czyli LEGO, byłyby to klocki LEGO Junior. Dużo mniejsze niż olbrzymie LEGO Duplo, ale zdecydowanie większe niż LEGO Friends lub Lego City.

LEGO Junior to klocki niemal dokładnie dopasowane do rączek kilkulatków. Wygodnie się je chwyta, są na tyle duże, by łatwo było nimi manipulować i na tyle małe, by można było budować z nich nieco bardziej zaawansowane konstrukcje.

Jeśli chodzi o liczebność klocków w zestawie, to trzeba pamiętać, że przedszkolaki działają tu i teraz. Jeśli zaczną coś budować, to muszą to skończyć. Raczej nie wrócą do tej samej zabawy za kilka dni. Dlatego zarówno liczba klocków, jak i poziom trudności w złożeniu zestawu nie mogą być zbyt duże. Zabawa klockami ma wspierać dziecięcą wyobraźnię i budować poczucie własnej wartości. Dziewczynki lubią naocznie zobaczyć, że potrafią coś same zrobić. Dlatego nie podnośmy im poprzeczki zbyt wysoko. Średni zestaw klocków będzie w sam raz.

Warto też zauważyć, że zabawa klockami, zwłaszcza w większej grupie, to bardzo dobry sposób na naukę dzielenia się i współdziałania. Można powiedzieć, że klocki są pierwszymi nauczycielami zachowań społecznych u dzieci. Tym samym edukacyjne klocki, nie tylko plastikowe, ale też klocki drewniane, zyskują kolejny argument, dla którego warto je kupić.

Klocki dla dziewczynki w wieku szkolnym

W szkole nie ma czasu na zabawę? Niekoniecznie. Sporo zależy od nauczyciela i jego metodyki nauczania, szczególnie w nauczaniu wczesnoszkolnym. Niektórzy nauczyciele wykorzystują klocki np. do nauki matematyki lub do rozwijania u dzieci wyobraźni przestrzennej. Dlatego nie będzie przesadą kupowanie klocków dziewczynkom, które już chodzą do szkoły.

To zresztą najlepszy czas na klocki. Wybór różnorodnych zestawów jest naprawdę olbrzymi, pojedyncze klocki mają już „dorosły” rozmiar, są nieduże, można z nich budować precyzyjne konstrukcje. Dziewczynki w wieku szkolnym, bawiąc się klockami, rozwijają swoją kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, trenują skupienie i koncentrację. Zauważalna jest też poprawa logicznego myślenia, co znacznie przekłada się na wyniki w nauce, szczególnie przedmiotów ścisłych.

Klocki na urodziny – czy to dobry prezent

Czy współczesne dzieci marzą o klockach? Mogłoby się wydawać, że w dobie gadżetów multimedialnych tradycyjne klocki przestaną być atrakcyjne. Jednak praktyka pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie. To prawda, że dziewczynki chętnie przenoszą swoje zabawy do internetu, ale jeśli mają alternatywę w postaci tradycyjnych „analogowych” klocków, to zazwyczaj z niej korzystają.

Zabawa klockami ma wiele plusów, nie tylko tych związanych z edukacją. Warto zwrócić uwagę też na aspekt zdrowotny. Długotrwałe przesiadywanie przed ekranem komputera lub ze smartfonem w ręku nie działa dobrze na system nerwowy. Dziecko staje się rozdrażnione, pobudzone, łatwo o uzależnienie. Tymczasem klocki, zwłaszcza klocki drewniane, mają działanie terapeutyczne. Ułatwiają wyciszenie, skupienie, zrelaksowanie. Zabawa klockami to dobry sposób na oderwanie myśli od obowiązków szkolnych i chwilową przerwę. Zdecydowanie lepiej pobawić się przez chwilę klockami niż pograć na telefonie. Patrząc w tym kontekście, klocki na urodziny dla dziewczynki, to najlepszy prezent, jaki możemy wybrać.

Klocki LEGO, Cobi, Playmobil – które będą najlepsze

LEGO, Cobi i Playmobil to najpopularniejsze obecnie na rynku klocki. Dorównują im tylko klocki drewniane. Jednak wybór między tymi markami nie jest łatwy. Każdy rodzaj klocków ma swoje plusy i minusy.

Niewątpliwie największą popularnością cieszą się klocki LEGO. To marka, która na swoją renomę pracuje już blisko sto lat. Klockami LEGO bawią się kolejne pokolenia dzieci i… rodziców. To w tej chwili chyba jedyne klocki, po które dorośli sięgają bez wstydu i fałszywej skromności. Zapewne wpływ na to ma fakt, iż najbardziej zaawansowane zestawy LEGO Technics wizualizują nie tylko dziecięce, ale też dorosłe marzenia.

Fenomen klocków LEGO ma swoje korzenie w latach pięćdziesiątych, ale dziś, gdy konkurencja na rynku jest duża, na pewno do sukcesu przyczynia się oferowanie zestawów inspirowanych hitami kinowymi. Nie tak dawno dziewczynki bawiły się lodowym zamkiem Elsy i Anny a chłopcy Lordem Vaderem.

Czy Cobi i Playmobil pozostają w tyle? Jakościowo na pewno nie. Jeśli widzimy w sklepie z klockami zestaw, który może spodobać się dziewczynce, nie warto omijać go tylko dlatego, że ma inne logo niż najpopularniejsze klocki na świecie.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium