Jesienna chandra i nuda u Twojego dziecka? Pobaw się z nim klockami!
Jesienna chandra i nuda u Twojego dziecka? Pobaw się z nim klockami!
Jesienna auta za oknami może dać się we znaki także dzieciom, które zazwyczaj są przyzwyczajone do częstszej aktywności na świeżym powietrzu. Problemem są również coraz krótsze dni, które znacznie ograniczają możliwość cieszenia się słońcem. Z jesienną chandrą można sobie poradzić. My mamy ulubione książki i seriale, a dziecku możemy zaoferować zabawę klockami. Dlaczego jest to bardzo efektywny sposób w walce z monotonią typową dla jesiennej pory?

[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Sposoby na jesienną monotonię

Choć ciężko w to uwierzyć, coraz krótszy dzień może mieć swoje uroki z perspektywy dziecka. W okresie wiosenno-letnim, ciemność za oknami zazwyczaj wiąże się z koniecznością przygotowania się do snu. Tymczasem, w okresie jesiennym dziecko dysponuje jeszcze dużą dozą wolnego czasu, który może przeznaczyć na zabawę. Być może i Ty pamiętasz z okresu swojego dzieciństwa, że patrzenie na ciemności za oknami mogło mieć swój urok, gdy wskazówka na zegarze pokazywała 18, co oznaczało jeszcze przynajmniej półtorej godziny udanej zabawy.

Należy jednak zaoferować dziecku wciągającą zabawę, która sprawi, że przetrwanie jesiennej monotonii stanie się dużo prostsze. Z wiadomych przyczyn zależy nam na tym, aby ograniczyć czas spędzany przed komputerem, telewizorem czy ze smartfonem w dłoni. Jedną z najprzyjemniejszych rozrywek wieku dziecięcego są właśnie klocki, które pozwalają puścić wodzę fantazji i stworzyć własny świat, w którym słoneczne dni lata mogą trwać wiecznie. 

Dlaczego klocki pomagają pokonać jesienną chandrę?

Zabawa klockami pobudza wyobraźnię i pozwala bez reszty zatracić się w zabawie polegającej na projektowaniu, budowaniu, a także odtwarzaniu różnych scen w świecie zbudowanym z klocków. W takiej sytuacji, dziecko nie zwraca najmniejszej uwagi na szarówkę i deszcz za oknami. Świat z klocków może stać się swoistym substytutem lata, ponieważ w tym miejscu to dziecko kreuje pogodę oraz okoliczności zabawy. Co więcej, klocki oferują niemal nieograniczone możliwości zabawy. Z pomocą kolejnych zestawów dziecko może stopniowo poszerzać ten kolorowy świat.

Powodem jesiennej chandry często są deficyty hormonów szczęścia. Wpływa na to krótszy dzień, większy natłok szkolnych obowiązków, a także ograniczona możliwość cieszenia się zabawą na świeżym powietrzu. Tak się jednak składa, że zabawa kolorowymi klockami LEGO, Cobi czy Playmobil ma korzystny wpływ na produkcję hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. W rezultacie, taka zabawa może dostarczyć wiele śmiechu oraz uczucia odprężenia. Zabawa klockami w okresie jesiennym często wciąga także samych rodziców, którym przypominają się lata młodości.

Jak stworzyć odpowiednie miejsce do zabawy?

Znaczenie w kontekście zabawy klockami ma również odpowiednie miejsce do zabawy. Powinno ono być maksymalnie przytulne, ciepłe i wygodne, tak, aby zabawa klockami kojarzyła się z czymś przyjemnym. Dzieci najczęściej bawią się klockami na podłodze. Przyda się zatem miękki dywan, kilka poduszek, koc, a także wolna przestrzeń, na której można wznosić imponujące budowle. Ważnym elementem jest również dobre oświetlenie. Jako iż w okresie jesiennym brakuje nam słońca, w pokoju dziecięcym warto postawić na żarówki o cieplejszej barwie, które będą „udawać” słońce.

Podczas zabawy klockami dziecko powinno mieć również dostęp do ulubionego picia i smacznej przekąski. Jest to bowiem czas, który ma sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi. Tworząc odpowiednie warunki do zabawy sprawiamy, że po zakończonej sesji budowania z klocków, po jesiennej chandrze nie będzie śladu. Warto wygospodarować przynajmniej pół godziny na to, aby wspólnie z dzieckiem wznosić budowle, pokazywać nowe pomysły, a także przekazywać wiedzę w formie zabawy.

Jaki zestaw klocków na okres jesienny wybrać?

W tej kwestii mamy już pełną dowolność. Warto jednak poszukać zestawów, które będą dostosowane do indywidualnych zainteresowań dziecka. Wielu rodziców doświadcza problemu z tym, aby odciągnąć dziecko od komputera lub telewizora. Dobrym pomysłem mogą być zatem zestawy związane tematycznie z grami komputerowymi lub serialami. Warto to wymienić chociażby LEGO Minecraft, LEGO Ninjago czy LEGO Super Mario. Zwłaszcza ta ostatnia kolekcja jest ciekawą opcją na jesień. Z dostępnych zestawów można bowiem budować autorskie tory przeszkód, a następnie pokonywać je z pomocą interaktywnej figurki Mario.

W ofercie Cobi znajdziemy liczne zestawy historyczne, które pozwolą dziecku zbudować realistyczne pojazdy militarne z klocków, a także odtwarzać walki przy użyciu plastikowych żołnierzyków. Bardzo uniwersalna jest natomiast kolekcja Cobi Action Town, z pomocą której można budować imponujące miasta z klocków. Taką możliwość dają nam również klocki LEGO City. Z kolei Playmobil to nieco większe klocki, które są projektowane z myślą o odtwarzaniu sytuacji oraz wcielaniu się w różne role. Tutaj świetną propozycją będą zestawy powiązane tematycznie z wakacjami i wyjazdem na wczasy.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium