Układanie klocków i ich wpływ na rozwój dziecka
Układanie klocków i ich wpływ na rozwój dziecka
Kreatywna zabawa klockami może zaoferować dziecku wielu korzyści. Nieprzypadkowo jest to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych zabawek. Wybierając zestaw dostosowany do wieku dziecka jesteśmy w stanie wspomóc prawidłowy rozwój malucha na wielu płaszczyznach. Zastanawiasz się, kiedy przychodzi optymalny czas na klocki? W ofercie najlepszych marek, takich jak LEGO, dostępne są kolekcje dla dzieci poniżej 3. roku życia!

[product category_id="3" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Zabawa klocków a rozwój wyobraźni i kreatywności

Gdy zastanawiamy się nad realnym wpływem klocków na rozwój dziecka, w pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam oczywiście rozwój kreatywności. Dziecko może budować różnorodne modele budynków, pojazdów i postaci, tworząc tym samym barwny świat z klocków. Jednak rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia najczęściej następuje już po samej fazie budowania. W świecie tym dziecko może bowiem wcielać się w rożne role, opowiadać własne historie, kreować nieskończone scenariusze zabawy. I to właśnie taka forma zabawy klockami sprawia, że mają one bardzo istotny wpływ na prawidłowy rozwój wyobraźni i kreatywnego myślenia.

Klocki uczą dziecko logicznego myślenia

Budowanie konstrukcji z klocków może mieć również dobroczynny wpływ na rozwój logicznego myślenia. Wszystko za sprawą dostrzegania pewnych zależności i tego, jakie elementy do siebie pasują, a jakie ko niekoniecznie. Weźmy chociażby kolekcję LEGO DUPLO stworzoną dla najmłodszych. Dzięki nim, już półtoraroczne dzieci mogą uczyć się budowania podstawowych konstrukcji. Zabawa klockami może rozwijać podstawową wiedzę z zakresu matematyki i fizyki. Rozwija się w ten sposób nie tylko myślenie logiczne, ale również myślenie przestrzenne. Klocki mają dobry wpływ na rozwój funkcji poznawczych i wspierają koncentrację. W tej kwestii warto polecić także klocki drewniane, które okazują się doskonałe w przypadku mniejszych dzieci.

Nauka planowania i podążania za instrukcją

Przy wyborze klocków dla dziecka stoimy przed wyborem ogólnego zestawu do budowania dowolnych konstrukcji lub wyboru zestawu umożliwiającego budowę konkretnych konstrukcji. Często kierujemy się indywidualnymi zainteresowaniami dziecka i wybieramy zestawy tematyczne. Budowanie konkretnych konstrukcji uczy planowania oraz podążania krok po kroku za instrukcją. Dziecko musi najpierw uporządkować dostępne elementy, przygotować sobie dostatecznie dużą przestrzeń, a następnie przejść do składania poszczególnych elementów, które następnie połączą się w całość. To świetna opcja dla dzieci wkraczających w wiek szkolny. Lepsze rozumienie instrukcji oraz wczytywanie się w treść zadań może zaprocentować lepszymi wynikami w szkole.

Wpływ na rozwój motoryczny dziecka

Zabawa klockami ma korzystny wpływ na rozwój podstawowych zdolności manualnych. Dziecko poznaje kształty i uczy się dopasowywania niewielkich elementów w prawidłowy sposób. Rozwija się także percepcja, która intensywnie analizuje dostępne elementy: ich kształt, kolor, wymiar. W przypadku małych dzieci, bardzo istotną rolę odgrywa także rozwój koordynacji oko-ręka. W związku z tym, dobrze dobrane klocki do wieku dziecka mogą zaoferować wsparcie dla rozwoju podstawowych funkcji motorycznych oraz manualnych.

Jakie korzyści daje zabawa klockami w gronie rówieśników?

O dobroczynnym wpływie klocków na rozwój dziecka warto powiedzieć kilka słów także w kontekście zabawy w gronie rówieśników. W ten sposób dziecko uczy się podstaw komunikacji oraz rozwija zdolności interpersonalne. Przy budowie dużych konstrukcji następuje podział obowiązków oraz wzmacnia się poczucie odpowiedzialności za wspólny projekt. W szkołach od najmłodszych lat spory nacisk kładzie się właśnie na prace w grupie i prawidłową integrację dzieci. Zabawa klockami LEGO, Playmobil czy Cobi w gronie rówieśników świetnie przygotowuje do takich zadań.

Poszerzanie zainteresowań i nowe hobby

Zestawy tematyczne inspirują dziecko do poznawania otaczającego świata. Dziecko może zyskać nowe zainteresowania i zapragnąć rozwijać swoją wiedzę na temat świata zwierząt, historii czy motoryzacji. Najwięksi producenci klocków coraz częściej tworzą również kolekcje złożone z małych zestawów, a sednem zabawy jest zebranie pełnej kolekcji. To z kolei pokazuje dziecku, jak wiele frajdy może przynieść hobby i rozwijanie swoich pasji. W przyszłości z pewnością zaprocentuje to szerszymi zainteresowaniami i ciekawym hobby.

Jak wybrać dobre klocki na początek przygody?

Należy uwzględnić dwa podstawowe kryteria. Pierwszym z nich jest oczywiście wiek dziecka. Na pudełku klocków zawsze znajdziemy stosowną adnotację, która informuje nas o tym, do dzieci w jakim wieku adresowany jest wybrany zestaw. Kolejną kwestią jest znalezienie tematyki, która zainteresuje dziecko. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na indywidualne zainteresowanie. Ciekawym pomysłem może być zakup zestawu powiązanego tematycznie z serialem, filmem lub grą komputerową. W ten sposób zyskujemy pewność, że zestaw przypadnie do gustu malucha, a jednocześnie, będzie atrakcyjną alternatywą dla komputera lub smartfona.

Dodaj komentarz

Komentarze do wpisu (0)
Zobacz też
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium